Tartoo-Tattoo mehed

10 aastat tõsist tööd – Tartoo-Tattoo

Tätoveerimisstuudio Tartoo-Tattoo on jõudnud väärikasse ikka. Järgmisel kuul tähistab salong 10. sünnipäeva. Eesti tätoveerimiskultuuri lühiealisust arvestades on tegemist tubli tulemusega. Sünnipäeva eel võtsime nööbist Tartoo-Tattoo hingelt Antonilt ning vestlesime temaga stuudiost ja tätoveerimisest.

 

Saime teada mõndagi huvitavat. Tartoo-Tattoo sündis 2003. aastal, kui kolm meest – Anton, Meelis ja Edy (toosama, kes praegu töötab Viljandis Underground Voltage Tattoos) – otsustasid jõud kokku panna ja teha oma stuudio. Nad olid tätoveerimisega tegelenud ka enne, kuid eraviisiliselt.

Tartoo-Tattoo oli esimene Tartus ametlikult tätoveerimisteenust pakkuma hakanud ettevõte. Tollal töötasid kõik Tartu pildimeistrid kodus või ilusalongides. Kõnealune salong kuulub omas kategoorias esimeste hulka ka Eesti tasandil. Anton vaatab minevikku ja räägib, et ettevõtte registreerimisel tekkis probleem selle liigitamisega. Meditsiinilises mõttes sarnanes teenus hambaravile, klienditeenidamise poolest aga juuksurile. Lahendus leiti ühe ja teise nõuete ühendamises – tulemuseks spetsiaalne tätoveerimissalongi kategooria.

Nii saigi salong loodud ja mehed alustasid täie jõuga naha kaunistamist uuel tasemel. „Motomees või metalhead ilusalongi muidugi ei läinud. Nüüd oli koht, kuhu iga tätoveerimissooviga inimene sai tõrgeteta sisse astuda,“ vahendab Anton.

Ühel hetkel läks Edy välismaale, asemele tulid Edmar, Andres ja Rainer, kes nüüd töötavad Backbone Tattoos. Praegu on Tartoo-Tattoo kolmeliikmeline – kaks aastat tagasi ühines Antoni ja Meelisega musklimees Taavi.

 

Tõsised tegijad

Kes on mehed, kes Tartoo-Tattoos nõela juhivad? Nad on kõik tartlased ja ka ise tätoveeritud.

Anton on 34-aastane. Ta on tätoveerinud 17 aastat. Meeldib tumedam värk: surmamotiiv, kolbad, must-valge jms. Anton huvitub raskemast muusikast. Teda võib leida rokiklubidest ja kitarri sõrmitsemas bändis Deformation. Metalit viljelev bänd astub üles ka Tartoo-Tattoo sünnipäevapeol.

Meelis on 35 aastat vana. Temale meeldib Jaapani temaatika, värvilised pildid, muster ja ornament. Meelis on spordimees, kes naudib maal matkamist ja looduses viibimist. Nii, et linnas teda kogu aeg ei kohta.

Taavi on 38-aastane. Kui ta pole salongis või kodus, siis on ta tõenäoliselt jõusaalis. Taavi on kulturistide lemmik. Meelisteemad pole tal veel välja kujunenud, kuid stuudios esindab mees jõulisemat joont, teeb rõõmuga näiteks massiivseid mustreid.

 

Küsisime Antonilt sedagi, kuidas temast tätoveerija sai. Ta alustas katsetamist enda ja sõprade peal isetehtud masinaga. Infot masina valmistamiseks jagasid vangid. Esimesed tattood olid primitiivsed ja üsna näotud (tänaseks on need korralikult üle tehtud). Tätoveeris mees oma lõbuks ja ajaviiteks. Kui aga hakkas tekkima rohkem huvilisi, tuli valida, kas panna amet maha või organiseerida korralik varustus ja pakkuda teenust kõikidele nõuetele vastavalt. Mõistagi valis Anton teise variandi. „Kitarrikeele ja saapatallaga teenust ei paku,“ naerab ta.

 

Kvaliteet loeb

Nagu selgus, on Tartoo-Tattoo põhikoosseis läbi aja samaks jäänud. Samaks on jäänud ka asukoht aadressil Raekoja plats 9 ning kõrgeklassiline suhtumine töösse ja klientidesse. Anton ütleb, et mainega pole mõtet mängida. Salongi kontrollitakse pidevalt – Terviseamet käib külas kaks korda aastas. „Enne tätoveerimist seletame kliendile kõik asjad ära. Kui tattoo on tehtud, kutsume ta 2-3 nädala pärast tagasi, et vaadata, kuidas nahk paranenud on. Kui vaja, korrigeerime pilti,“ sõnab Anton.

Mis teenuseid Tartoo-Tattoos pakutakse? Põhialaks on mõistagi tätoveerimine, kuid mehed tegelevad ka aerograafia ja seinamaalinguga. Kui keegi on soovinud disaini, näiteks logo tegemist, siis on seda ka tehtud. Need, kes vanast tätoveeringust väsinud, saavad selle stuudios laseriga eemaldada.

Salong on avatud teisipäevast reedeni kella üheteistkümnest seitsmeni, laupäeval üheteistkümnest viieni. Anton ütleb, et kella pealt nad masinat ära ei pane. Kui aga keegi astub 3-tunnise pildi sooviga sisse kell kuus õhtul, tuleb tegemiseks ikkagi muu päev leida.

Hinnad on Tartu meeste stuudios kokkuleppelised, kuid algavad 50 eurost. Kõik sõltub pildi suurusest ja keerukusest. Kui inimene laseb tätoveeringu kindlasti teha, siis kavandi eest raha ei küsita. Aga kui klient on väga nõudlik ja laseb teha mitu kavandit, siis võib tekkida vajadus lisatöö kompenseerimiseks.

 

Kliendid

Kes Tartoo-Tattoos käivad? Antoni sõnul on igal meistril välja kujunenud oma kliendibaas. Seega inimene tavaliselt teab, kelle juurde tuleb. Kui ei tea, asub tööle meister, kellel on parasjagu vaba hetk.

„Suusõnaline reklaam on kõige kindlam. Teed kellelegi tattoo, see räägib sõbrale, sõber kolmandale jne. Tänapäeval on suureks abiks ka internet,“ nendib Anton. Uute klientide leidmiseks ja tätoveerimishuvilistega suhtlemiseks on mehed palju käinud väliüritustel, nt Rock Ramp´il ja Mooste karnevalil. Viimased 4-5 aastat on kohal oldud ka Jõgevatreffil. Sellel mitmepäevasel üritusel vahetatakse eelkõige kontakte. Anton usub, et kui inimesega saab juba jutule, siis on ta poolel teel nende juurde. Stuudio klientuurist moodustavad mootorratturid valdava osa.

Naisi ja mehi käib Tartoo-tattoos enam-vähem võrdses jaoks. Naised on aktiivsemad pigem kuu lõpus, mehed kuu algul. Reeglit siin aga pole. Tätoveerija jaoks saabub kõige kibedam tööaeg kevadel, kui kõik tahavad ilusad olla. Suve lõpus, kui inimesed puhkavad, on rahulikum. Kes aga väga pilti tahab, tuleb salongi igal ajal.

 

Teeme pildi!

Enne tätoveerimisega alustamist tuleb kokku leppida pildi detailid. Selleks soovitab Anton tulla stuudiost läbi. „Meistri jaoks ei ole parim olukord see, kui inimene saadab meilile 10 fotot või mitu lehekülge tihedat teksti soovitud pildi kirjeldusega. Silmast-silma vestlusega jõuab kiiremini eesmärgini,“ seletab Anton. Ideaalne on, kui inimene tuleb läbi ja räägib, mida ta tahab. Meie teeme märkmed, joonistame kavandi ja saadame selle hiljem meilile. Klient vaatab selle üle ja annab teada, mis meeldib, mis ei meeldi. Kui on vaja, joonistatakse uuesti – nii kaua kuni tulemus vastab ootustele. Kui kõik on kombes, määratakse aeg ja pannakse masin käima…

Tartoo-Tattoo on tuntud suurte ilusate ja värviküllaste piltide poolest. Eraldi väärivad tähelepanu mastaapsed Jaapani stiilis pildid, mida seal tehakse. Anton ütleb, et see stiil on hakanud inimesi väga huvitama. „Suured pildid mõjuvad massiivsemalt ja on kvaliteetsed selles mõttes, et kui väikestel tätoveeringutel kipuvad jooned aja jooksul natuke laiali vajuma, siis suurema puhul pole see samal kombel märgatav,“ täpsustab ta. See ei tähenda, et stuudios väikeseid pilte ei tehta – ka neid on võimalik kvaliteetselt teha.

 

Märkus: Tartoo-Tattoo sünnipäevapidu toimub 16. novembril klubis Rock & Roll. See on avatud üritus. Kõik, kes tahavad tulla, on oodatud. Klubikaardi ja tätoveeringuga (ei pea olema tehtud Tartoo-Tattoos) on sissepääs soodsam.

 

Näiteid stuudios tehtud tattoodest:

Meeldis? Jaga ka teistega