tattoo_practice_grapefruit1_by_11chad11-d31ijue

10 nõuannet algajale tätoveerijale

Tekst: Tatoveering.ee, avakuva: 11chad11.deviantart.com

 

Tätoveerimine on Eestis populaarne. Palju on andekaid noori, kes tahaksid sel alal igapäevaselt tegutseda. Tätoveerimist teadupärast koolis ei õpetata. Tuleb ise hakkama saada. Järgnevalt esitame 10 lihtsat nõuannet, kuidas liikuda edasi.

Muidugi võiks neid nõuandeid olla palju rohkem. Käesolev valik on subjektiivne ja peegeldab meie arusaama sellest, mis on kõige tähtsam. Need nõuanded lähtuvad lihtsast tõdemusest, et tätoveerimine on üks eripärane kunstivorm, mis eeldab artistilt kunstilist meisterlikkust, tehnilist meisterlikkust ja suurepäraseid teadmisi inimnahast, hügieenist ja steriilsusest. Kui need komponendid inimeses kokku saavad, ongi temast saanud Tegija. Tegijaks saada ei ole aga sugugi lihtne – see nõuab aastatepikkust pingutust.

 

1. Joonista, joonista, joonista… Harjutamine teeb meistriks. Kunstiklassikud ütlevad, et iga päev tuleb tõmmata vähemalt üks kriips. Joonistusoskus on ka tätoveerimise A ja O. Väga head tätoveerijad – isegi kui nad esindavad üht kindlat stiili – on enamasti mitmekülgsed kunstnikud. Kunstnikuteel ei ole lõppu – see on igavese arengu tee. Hea tätoveerija orienteerub ka kunstiajaloos ja ikonograafias – see on vajalik, sest tätoveerimine on tähenduste kunst.

 

2. Tätoveerimine on tehniline kunst. Kunstivõimeta ei saa, kuid ka ainult sellest ei piisa. On vaja tunda läbi ja lõhki tätoveerimistehnikat, töövõtteid, naha omadusi jne. Selle õppimiseks võib kuluda aastaid. Tasub ehk mainida sedagi, et parimad tööd eeldavad head klappi artisti ja kliendi vahel – seega pole sugugi üleliigne ka oskus käia ümber inimestega (teadmised psühholoogiast jms).

 

3. Tätoveerija vastutab tätoveeritava tervise eest (muidugi teatud piirini – ka tätoveeritav peab artisti kuulama). Hea tätoveerija ei tee kompromisse steriilsuse ja hügieeni küsimustes. Pigem teeb ta isegi rohkem kui on hädavajalik. Ühekordsed nõelad, puhtad tööpinnad, masina ja selle osade kaetus, kvaliteetsed vävid jms – see on elementaarne.

 

4. Omal käel eksperimenteerides võib areng aeglaseks jääda. Seetõttu on alustaval tätoveerijal mõistlik leida meister, kes jagab teadmisi, kogemusi ja nippe. Selleks, et motiveerida kedagi end õpetama, peab üldiselt jääma millegi väga positiivsega silma. Kui töid (need ei pea tingimata tätoveeringud olema) ette näidata pole, tasuks meistri ette ilmumisega oodata (muidugi tuleb vahepeal endaga kõvasti tööd teha). Enamasti on õpilasest huvitatud tätoveerimissalongid. Tätoveerija koolitatakse välja ja vastutasuks hakkab ta salongile tööd tegema. Mõned meistrid korraldavad ka koolitusi või õpetavad raha eest.

 

5. Kui meistrit või salongi kohe leida ei õnnestu, pole seegi maailmalõpp. Väga palju teadmisi leiab internetist, raamatutest ja õppefilmidest. Kuna veebis leidub väga erilaadset infot, tuleb selitada hea halvast, kasulik mittekasulikust. Tasub käia erinevatel üritustel ning vaadata, kuidas meistrid töötavad. Ja muidugi on tähtis suhtlemine – kontaktid on hindamatud.

 

6. Enne inimnahal tööle asumist peaks nõrkemiseni harjutama kunstmaterjalidel, loomanahal, puuviljadel vms. Inimest võib tätoveerida alles siis, kui on saavutatud korralik põhi. Noored tätoveerijad pahatihti ei malda oodata – tulemus on sageli enam kui halb. Kui eksperimenteerimiseks ja õppimiseks piisab esialgu ka odavatest hiina stardikomplektidest, siis inimnahk nõuab juba korralikumat ja paraku ka kallimat tehnikat, niisamuti värve.

 

7. Tätoveerija ei tohi kunagi langetada kvaliteedistandardit – isegi mitte siis, kui klient nõuab, et tuleb teha odavalt. Tätoveerijal on alati võimalus lükata ebameeldiv ja kahtlane tööpakkumine tagasi. Tätoveerija nõela all on kõik inimesed võrdsed. Hea maine on artisti parim sõber. Tätoveerija ei tööta purjuspäi ja ka joobunul pole tema käe alla asja.

 

8. Esialgu ei ole mõtet pühenduda “oma stiili” väljaarendamisele. Oluline on omandada baasvõtted ja vilumus. Kui need on olemas, küll siis tuleb ka “oma stiil”. Kiiret sellega pole. Sageli tõmbab stiili tagaajamine tähelepanu olulisematelt asjadelt ära.

 

9. Internetiajastul on maailma parimate tätoveerijate tööd justkui peopesal. Paratamatult võrdleb noor tätoveerija oma töid teiste tegijate töödega ja leiab ühel hetkel, et areng pole piisav. Kurvastada ei tasu – ka parimad tätoveerijad on alustanud nullist ja näinud tohutult vaeva, et saavutada positsioon. Vahel tuleb leppida sammukesega tagasi, et astuda suurem samm edasi. Oluline on eesmärgile pühendumine!

 

10. Kui kord juba oled inimnahani jõudnud, liigu lihtsamalt keerulisemani. Tee algul väikesemaid ja lihtsamaid pilte kergemini töödeldavates kehapiirkondades. Kui tunned, et kõik läheb hästi, võid asuda keerulisemate ülesannete kallale (nt cover up).

 

Õigus on neil, kes ütlevad, et harjutamine teeb meistriks. Head Harjutamist!

 

Meeldis? Jaga ka teistega