b_150121

2014 – kokkuvõte

Autor: Tatoveering.ee. Illustratsioonid: internet (info pildi kohta leiab selle päisest).

Jälle on aastake mööda libisenud ja aeg väikeseks kokkuvõtteks. Nagu juba tavaks saanud, kuulutame välja ka Tatoveering.ee aasta parimad.

 

Milline oli aasta?

Kahtlemata töine ja põnev. Tätoveerimishuviliste ringkond on märkimisväärselt laienenud ja tätoveerijail jagub tööd aasta ringi. Tätoveerimisest on viimasel ajal ka meedias päris palju räägitud – see on kahtlemata hea, sest kasvatab teadmisi. Samas leidub endiselt väga palju neid, kes suhtuvad pildi tegemisse üsna kergekäeliselt. See kergekäelisus ilmneb ka kattepiltide suures osakaalus kõikide piltide hulgas. Rahva harimise rindel tuleb veel kõvasti rabada…

Näib aga, et meie ühiskond on lõpuks ometi hakanud tätoveerimist aktsepteerima ja omal kombel ehk isegi hindama. Vähemalt on saadud aru, et keha kaunistamine ei ole marginaalia, sotsiaalselt ebaküpsete inimeste harrastus. Täna tunnevad kehapildi vastu huvi juba ka vanemaealised.

Hea ülevaate Eesti tätoveerimisest andis varakevadel aset leidnud elustiilimess Street Mirror Expo. Nii messi kui tänavuse pildisaagi põhjal võib kahtluseta öelda, et parimate tätoveerijate tase on ikka väga kõrge – täitsa maailmastandard.

Rainer Pleeri töö, Backbone Tattoo pildikogust

 

Muutusi salongirindel

Suvel vahetas asukohta Mamas Pride Tattoo. See oli õige samm, sest vana kitsuke ruum hakkas juba tegevust pärssima. Nüüd on Mamas Pride Tattoo ruumi poolest suuremaid ja uhkemaid salonge Eestis.

Avati ka mitu uut kohta. Mainigem kolme. Otsa tegi kevadel lahti Warship Tattoo Tartus. Viljandis avas suvel uksed Toltec Tattoo. Seal müüakse ka ehteid jm. Tallinnas alustas aasta lõpus tegevust moodne salong Vana Viru Tattoo Studio.

Rõõmustav on, et kodumaale on naasnud mitu välismaal töötanud artisti. Nii et tätoveerijate ringkond on omajagu kasvanud. Ja küllap kasvab edasi, sest leidub palju noori, kes tahaksid sel alal töötada. Nende mure seisneb selles, et pole õpetajaid. Omal käel toimetades jääb areng kiduraks.

Mamas Pride Tattoo, pilt Mamas Pride Tattoo FB-i lehelt

 

Mis pildid meeldivad?

Levinumaid motiive on muidugi pealuu ja lilled. Pole ka üllatav, sest kuuluvad ju mõlemad tätoveerimise klassikasse. Väga armastatakse ka loomariiki. Tõenäoliselt on kõige populaarsem tegelane öökull, kuid paljud inimesed tunnevad rõõmu ka hundist, lõvist, tiigrist, hirvest, elevandist, rebasest ja koerast. Viimane on tihti lemmiku elutruu portree. Putukatest tuleb kindlasti mainida ämblikku ja skorpioni.

Tundub, et läbi on saamas sulemaania. Sulg ei ole iseenesest ju halb, kuid millegipärast soovitakse enamasti ikka seda kunstililiselt kõige kahvatumat massitoodet. Seda, mida kogu maailmas täpselt samal kujul kümnete tuhandete inimeste nahalt leiab.

Moetätoveeringute kõige kõvem sõna on calavera. See tähendab surnutepäeva jaoks suhkrust või savist valmistatavat kolpa. Tätoveerimiskunstis kujutatakse calaverat eripärase, hästi detailirohke pealuuna, mida vahel ristatakse ka öökulliga, ja calavera-daamina. Mõlemad on suures ulatuses varieeritavad, kuid alati selgelt äratuntavad.

Populaarsust koguvad ka mandalad ja keerulised ornamendid. Seevastu tribal on täna minevik.

Üldiselt jääb mulje, et eestlaste tätoveeringukeel on pigem universaalne ja ilutsev. Üllatavalt vähe pilte on seotud emakeele, kodumaa ja rahvusliku identiteediga.

Rainer Pleeri pilt, Backbone Tattoo

 

Aasta parim

Otsustasime sel aastal astuda demokraatia parteisse ja kaasasime otsustusprotsessi kõik inimesed. Väga hea otsus, sest kui me pidanuks ka sel aastal ise valiku langetama, vaidleksime ja valiksime tänaseni… Tõepoolest, tipp on oma tasemelt ikka väga ühtlane, võimatu on üht tegijat teisele eelistada.

Oleme teadlikud, et tegelikult pidanuks kategooriaid hoopis rohkem olema. Tätoveerimise maailm on lihtsalt niivõrd kirju ja tunnustust vääriksid paljud. Loodetavasti saavad kõik aru, miks me nii üldistavalt hindame…

Kõik kunstikonkursid ja auhinnajagamised on subjektiivsed. Loodame väga, et meie konkursi puhul aitas subjektiivsust vähendada selge hindamisalus. Aga üle kõige loodame, et meie auhindadest sünnib mingitki kasu. Kui see sünnitab hea mõtte või on innustuseks (noorele) kunstnikule, oleme rahul.

 

Auhinna pälvisid..

Hinnati viies kategoorias. Kuna hindamine oli avatud kõikidele, ei saa seekord auhinna pälvinute kohta pikemat juttu teha.

 

Aasta parim väike tätoveering

Mico Goldobin

2014, Mico Goldobin

 

Aasta parim suur tätoveering

Rainer Lillo, Bacbone Tattoo

2014, R Lillo

Vt lisaks: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/3e/4e/ad/3e4ead321e6048bbb9905238fff8fa4e.jpg

 

 

Aasta parim salong

Backbone Tattoo. Fenomenaalne kooslus, mida rahvas lihtsalt armastab.

Backbone

 

Ja nüüd tähtsaim – aasta parim artist

Ta on suurepärane artist. Seda pole vaja tõestada, vaadake pilte! Ta on ka väga viljakas – sellel aastal kindlasti üks, kelle loomingut on olnud põhjust kõige sagedamini esitleda.

Ta on eeskujulik töömees. Nii palju kui me teda näinud oleme, on ta tööajal kogu aeg millegagi ametis. Käed käivad väledalt, töös on keskendumist ja kirge. Nii sünnivadki suured pildid.

Ta on hea inimene. Alati ametis, kuid seejuures ei ole ükski küsimus vastuseta jäänud. Tema poole on hea pöörduda – soe suhtumine ja täpne vastus on garanteeritud.

Ta on hea kolleeg. Pole veel olnud, et ta end esile tõstaks või unustaks oma seltsimehed. Tema tagasihoidlikkuses peitub tõeline suurus – anne on võimas, aga vaba egoismist. Eeskuju!

Rainer Pleer, Sina oled aasta parim artist!

Rainer

 

Aasta tegu

Allan Tuule katsed tõsta tätoveerimislast teadlikkust

Allan on sotsiaalselt erk tegudeinimene, kes sel aastal on kõvasti panustanud rahva harimisse. Allani seisukohad on tugevad ja inspireerivad, näiteks on ta öelnud, et põhitõdesid tulebki jääda korrutama, sulg on klassika jne.

 

Palju õnne!

Meeldis? Jaga ka teistega