Kuused-min

2016 kokkuvõte & auhinnad

OLI PÄRIS TUGEV AASTA
Aasta peamiseks märksõnaks võiks olla Street Mirror Expo. Seekord oli üritus täiesti uues kuues ja vabanenud eelmiste aastate kodukootuse tundest. Väga palju mõjutas asukoht: kui varem oli majutajaks kitsas ja umbne Rock Cafe, siis nüüd suur ja vägev Kultuurikatel. Artiste oli palju ja tegevust ning vaatamist omajagu. Street Mirror Expo on nii meie tätoveerimiskultuuri läbilõige kui ka uhkus, mis muidugi ei tähenda, et arenemisruumi poleks. Igal juhul täispunktid peakorraldaja Eero Soomerele.

Kaarel Krall

Kaarel Krall

UUED ARTISTID
Tätoveerimine on üha populaarsem ja see väljendub endiselt ka uute artistide lisandumises. Täna on meil mitukümmend väga tugevat artisti. Muidugi on veel rohkem kehva töid tegevaid inimesi, kuid see on probleem, mida saab lahendada vist küll ainult tätoveerijate liit.
Uutest stuudiotest tuleb ära mainida Tallinnas Paavli tänaval asuv Bad Pen Pal. See on nüüd üks suurimaid stuudioid Eestis. Väga huvitavad ja inspireerivad on ka artistid (uuri ise järele!). Punasel tänaval tegutseb Red Mountain Tattoo. See noor, kuid kiirelt arenev stuudio oli esindatud ka Street Mirror Expol. Yurga Tatau alustas tegutsemist varem, kuid just sel aastal on saanud hea hoo sisse. Keda huvitavad traditsioonilised tätoveeringud (nt Polüneesia stiilis), saab siit abi. Samuti sai täiendust Tartu – aasta teisel poolel avati seal Soulmark Tattoo&Galerii. See koht ei ole nii suur, kui Bad Pen Pal, kuid väärib kindlasti külastamist. Uutest artistidest nimetatagu veel Lotta Ojaveri, kes töötab Paranoid Tattoo nime all. Külalisartistina jõudis ta aasta vältel üles astuda Backbone Tattoos, Mamas Pride Tattoos ja võib-olla ka mujal.
Muide, täna töötab Eestis terve hulk välismaalt pärit väga heal tasemel artiste (nt Diego Sidrim, Corey Tomlins, Andrei Ratinsky jne). Nii, et valikuvõimalust peaks jaguma ka rahvuse tasandil.

Denis Svd Suhhanov 2

Deniss Suhhanov

MEEDIA
Tätoveerimisega seotud suuri lugusid oli Eesti meedias tänavu vähem kui eelmisel aastal. Aga ikka kajastatakse (vt nt http://m.lemmikloom.delfi.ee/article.php?id=75188823). Tundub, et sel aastal olid kõige enam pildil Piradose artistid. Nende osalusel sündis paar huvitavat lugu (vt nt http://homme.delfi.ee/vabaaeg/tatoveerimiskunstnik-mind-on-sageli-hiljem-tanatud-et-nad-lollustest-paastsin?id=75985511). Üldse on Pirados sel aastal väga aktiivne olnud – näiteks korraldasid nad teist aastat järjest heategevusprojekti (sedapuhku koos Bad Pen Paliga), mille tulu annetati Peeteli lastekodu noortele. Väga positiivne algatus! Kodulehtki on uuenenud ja sealt leiab tõeliselt põnevat lugemist (aga mitte ainult lugemist!) artistide ning tätoveerimise kohta. Antagu andeks torke eest, aga avatus (see tähendab eelkõige info kättesaadavust) on kindlasti asi, mida Eesti artistid saaksid kõvasti arendada (vahel ei leia mõne artisti uusimaid piltegi). Võetagu siin eeskuju Piradosest! Nende ilus ja külluslik kodukas lausa sunnib stuudiot külastama.
Mõistagi räägiti ka Street Mirror Expost. Kõikidest suurematest meelelahutusportaalidest leiab esindusliku galerii. Kes otsib, leiab ka videoklippe.
Eraldi tahaks veel mainida Ly Aurely Bodymodi blogi (https://bodymodiblogi.wordpress.com), kust leiab ülivajalikke (seejuures mitte ülemäära pehmeid) teemapüstitusi. Ly Aurely rabab tõsiselt, et tõsta eestlaste tätoveerimisteadlikkust. Ma ei tea kedagi, kes nii palju teadlikult panustaks Eesti tätoveerimiskultuuri arengusse. Aitäh, Ly!

Denis SVD Suhhanov

Deniss Suhhanov

TATOVEERING.EE
Aasta algas raskelt, sest Facebooki muutumiste tõttu ei saanud me pikka aega korralikult pilte näidata. Tegelikult on piltide näitamine praegugi palju raskem kui varem. Näiteks seetõttu, et iga pildi ülespanek nõuab X kohtades valikute tegemist (see on pelgalt mugavuse küsimus), või mis veel olulisem: mingil põhjusel ei teavita süsteem enam listis olevate tätoveerijate või stuudiote kõikidest uutest töödest (ehk kogu aeg tuleb ise kontrollida, aga artiste on sadu, mistõttu mõned olulised pildid jäävad õigel ajal kahe silma vahele). Seepärast palume mõistmist! Eesmärk on endiselt näidata Facebookis iga päev ühe artisti suurt pilti.
Mille üle oleme õnnelikud – valmis persoonilugu suurest kunstnikust Mico Goldobinist (http://www.tatoveering.ee/artiklid/mico-goldobin-geniaalne-kunstnik). Selle kallal sai päris pikalt nokitsetud. Lugege kindlasti!

Kaarel Krall

Kaarel Krall

UUSAASTASOOV
Järgmiseks aastaks on meil väga lihtne ja kergestitäidetav soov. Soovime, et ei peaks kunagi enam kuulma stuudiotest või artistidest, kes ei austa kliendi aega. Tõsi, inimesed on väga kannatamatud ja igasuguseid asju tuleb ette, kuid on mingid elementaarsed piirid. See, kui kokkulepitud ajast minnakse näiteks kaks tundi üle või kui klient sõidab kohale teisest linnast ja meister pole tööle tulnud, ei kuulu üldiselt nende piiride sisse. Aga ka vastupidi: tätoveerija aega tuleb samuti väärtustada (õigel ajal kohale ilmuda, järgida tema näpunäiteid jne). Rohkem hoolivust!

Corey Tomlins

Corey Tomlins

PILDID
Raske on midagi asjalikku öelda, sest hea artist paneb avalikult üles vaid osa pilte. Selge on, et mõned teemad ja motiivid on igikestvalt popid: lilled, kolbad, loomad, portreed jne. Aga ometigi tundub mulle, et inimesed on julgemad, soovid eripärasemad. Stampides ei olda enam nii kinni. Praegu on aset leidmas suur spetsialiseerumine. See tähendab, et artistid keskenduvad mingile kindlale stiilile ja inimesed lähtuvad valikut tehes üha enam artisti nimest. Mõne artisti väljapanekut vaadates on originaalsus originaalsuse otsas… Hea!
Aga näitame siis sedapuhku mõned tööd, mis meile ühel või teisel põhjusel huvitavad tunduvad (galerii algab selle postituse esimesest pildist).

 

AUHINNAD
Oleme jõudnud kõige tähtsama osani. Kõigepealt veidi taustast. Sellel aastal jõudsime arusaamani, et aasta parima valimine tuleb ümber korraldada. Ma olen üsna veendunud, et meie väljatöötatud süsteem oli üks objektiivsemaid (niivõrd kui see on võimalik) “parima tätoveeringu valimisi”, kuid kahjuks nappis sellel atraktiivsust. Otsustasime, et teeme täiesti teistmoodi ja kaasame veel enam rahvast. Korraldamisel tuli appi Ly Aurely Bodymodi blogi, oma mõtete ja plaanidega.
Konkursi lõppedes otsustasime, et eeeskirja tuleb pisut muuta. Miks nii, selle kohta võib täpsemalt lugeda Ly Aurely blogist. Olgu praegu selgituseks ühe lausega öeldud, et konkurss ei läinud päris nii nagu eeldasime.
Et aastas on 12 kuud, anname sedapuhku välja aukirjad 12le tänavu tublilt tegutsenud artistile. Niisiis iga kuu kohta üks artist. Eraldi aukirjad lähevad neljale eeskuju andvale stuudiole. Valikut tehes püüdsime arvestada ka rahva antud hääli. Olgu öeldud, et valiku tegemine ei kulgenud sugugi lihtsalt, mis tähendab, et kiitust väärib tegelikult palju enam artiste. Sedapuhku aga nii.

 

Niisiis, auhinnatud on (tähestiku järjekorras)
Alex Ant
Deniss Svd Suhhanov
Eero Soomere
Liisa “Addi” Kask
Maila Veske
Mico Goldobin
Priit Salusoo
Rainer Lillo
Rainer Pleer
Roman Warwink
Sten-Martin Sinisaar
Yurga Vait

 

Ja stuudiod
Bad Pen Pal
Backbone Tattoo
Mamas Pride Tattoo
Pirados Studios

Täname Teid! Konkursi kohta loe lisaks: https://bodymodiblogi.wordpress.com/2017/01/02/2016-aasta-parimad-valitud/

 

Head uut aastat!

 

Meeldis? Jaga ka teistega