christmas-candle_21113817

2015 – kokkuvõte

Alustaks sedapuhku tehnilise disclaimeriga: mitte keegi ei oma täielikku ülevaadet sellest, mida tätoveerijad oma värkstubades aasta jooksul kokku traageldavad. Teame nii palju, kui Facebook, Instagram ja teised lehed välja annavad. Ja nad ei anna kunagi välja kõike, sest:

 

- mõned tätoveerijad ei pea üldse oluliseks oma töid eksponeerida
- enamik paneb üles vaid parimad, hoolikalt väljavalitud pildid
- kõikide tegijateni või piltideni nagunii ei jõua

 

Seega on väga raske hinnata, mida aasta jooksul siis tegelikult tehti. Igatahes tundub, et see aasta oli pisut lahjem kui eelmine: üsnagi sageli tuli ette päevi, kus ei olnud midagi uut ja põnevat näidata (võimalik muidugi, et viga oli meis endis – ei leidnud häid asju üles). Ka suuri, mastaapseid pilte polnud just kuigi palju.

Seda aga ei pea kindlasti arvama, et tätoveeritakse vähem. Vastupidi: üha enam inimesi huvitub sellest kunstist ja heal tätoveerijal tööst puudu ei jää.

 

Üldiselt läheb skeenel päris HÄSTI

 

kui arvestada, et noortel on asja vastu huvi ja andekate artistide järelkasv (Sten Savi, Erik Hallik, Yurga Vait, Kaspar kannelmäe, Kaarel Krall, Blak Snov jt) on üpris võimas. Väga head on ka kunstnike sidemed välismaailmaga – see rikastab oluliselt kohalikku tätoveerimismaastikkku. Võib küll öelda, et meie parimad tätoveerijad on täiesti maailmatasemel.

Ka meedias kajastatakse tätoveerimist rohkem kui varem. Nii et täna on juba üldine suhtumine tätoveerimiskunsti päris positiivne.

Mis ei ole nii hea: vähe üritusi ja lahedaid algatusi, endiselt tegutsevad tätoveerijad, kes ei tee piisavalt kvaliteetset ja head tööd, Eesti tätoveerimine vajab jäädvustamist filmilindile jne.

 

Selle aasta kõige suurem STAAR

 

oli Liisa Addi (Mamas Pride Tattoo). Liisa osales edukalt The Great British Tattoo Show´l, misjärel kirjutati temast Õhtulehes, Eesti Ekspressis ja Kroonikas (pikemat käsitlust Liisast saab lugeda Tatoveering.ee lehelt). Sellise tähelepanu osaliseks saab tätoveerija Eestis väga harva.

Uutest salongidest tuleb mainida Tattoo Centerit Luise tänaval. Meister Rudolf töötas vahepeal välismaal.

Kuna Eesti on nüüd kindlalt tätoveerimise maailmakaardil, jõuab siia igal aastal külalisartistina üha enam välismaiseid tegijaid. Sel aastal ilmselt rohkem kui kunagi varem. Nii, et tasub silmad ja kõrvad lahti hoida – võib juhtuda, et lemmikartist on ühel hetkel kättesaadav ka kodumaal.

 

Mida TÄTOVEERITI?

 

Eesti inimesed armastavad endiselt väikeseid, eraldiseisvaid pilte. Kogu keha või sellest suuremat osa katvaid töid võetakse harva ette. Selles osas on veel arenguruumi.

Tundub, et vähenenud on kirjade (nimed, sõnad, laused) osakaal. Uus trend on mingite kindlate, inimest defineerivate esemete (näiteks käärid ja teised tööriistad) tätoveerimine. Värsketest põnevatest motiividest võib mainida veel siseelundeid ja seenega seotut.

Väga populaarsed on looma- ja linnutätoveeringud. Naised armastavad lille- ja õiemotiive. Ka abstraktsed teemad on tugevalt esindatud.

 

AASTA PARIMA valimisest

 

Aasta parimate valimine ei ole kerge ülesanne. Vähemalt ise valikut langetades jäi sõelale mitu varianti, mis tundusid võrdselt auhinda väärivat. Sellistel puhkudel ei osanud kuidagi üht teisele eelistada. Õnneks päästab olukorra see, et otsuse teevad kolm osapoolt: toimetus, rahvas ja tätoveerijad. Miks nii? Meie arvates on see demokraatlik ja ka ainuvõimalik, sest usume, et tätoveerimises on ühtviisi tähtsad nii need, kes tätoveerivad, need, keda tätoveeritakse, aga ka need, kes naudivad tätoveerimist kui kunsti. Iga osapool lisab oma vaatenurga ja nii sünnibki tasakaalustatud tervik.

Aga igal juhul on selge, et sellisel kujul konkurss enam ei toimu: lisakategooriaid on kindlasti vaja. Sellest ei järeldu miski muu, kui et tipp on väga ühtlane.

 

Ja VÕITJA on…

Aasta parim väike pilt:

Mico Goldobin

Mico Goldobin lõvi oktoober

Mico Goldobini foto

 

Aasta parim suur pilt:

Sten-Martin Sinisaar (Pirados)

(pilt ei ole veel täielikult valmis)

Sten-Martin Sinisaar
Sten-Martin Sinisaare foto

 

Aasta parim salong:

Backbone Tattoo

Backbone

Aasta parim artist:

Roman Warwink

Roman Warwink on tuntud eelkõige suuremate värviliste tätoveeringute meistrina. Ilus – see on esimene emotsioon, mis tema töid vaadates tekib. Osa inimesi arvab, et ta on parimaid tätoveerijaid Eestis. Warwink on jäänud avatuks erinevatele stiilidele. Igal kunstnikul on temalt midagi õppida. Tallinnas elava ja töötava Warwinki talenti on tähele pandud ka raja taga. Warwink ei ole mitte ainult hea spetsialist ja andekas kunstnik, vaid ka huvitav inimene (ja mitmeski mõttes erandlik tätoveerija). Mis puudutab suuri pilte, siis ilmselt on neid tänavu kõige rohkem teinud just tema. Kevadel tegi Warwinkist loo Iluguru.

Warwinki kunstiga tutvu: https://www.facebook.com/roman.warwink

 

Aasta tegu:

Ly Aureli body modi blogi.

Ly Aureli on inimesi keha kaunistamise ja muutmise vallas ennastsalgavalt harinud juba mitu aastat, kuid nüüd on oma blogiga saavutanud täiesti uue taseme. See on kõige sisukam eestikeelne blogi, kust saab värskeimat asjatundlikku infot kõikvõimalikel keha muutmise teemadel. Ly ei pelga ka teemasid, millest teised ei kirjuta! Väga palju kasulikke nõuandeid väga laias vahemikus!

Vaata järele: http://lybmc.blogspot.com.ee

 

Meeldis? Jaga ka teistega