Tähesadu1

Tätoveerimisaasta 2013 kokkuvõte auhinnasajuga

On aasta viimane päev ja aeg kokkuvõteteks. Vaatame üle, milline oli Eesti tätoveerimismaastik 2013. aastal ning jagame tunnustust parimatele. 

 

Aasta oli…

Aasta oli keskmiselt tugev. Mingeid erakordseid sündmusi ja põrutavaid uudiseid ette ei tulnud. Tööd oli tätoveerijatel palju. Ilmselt on inimeste huvi ja võimalused tattoo tegemiseks taas tõusma hakanud. Ja see on hea.

Selle aasta moeteemad olid lilled, suled ja peened kalligraafilised kirjad. Õnneks leidub üha rohkem ka neid inimesi, kes julgevad anda kunstnikule täiesti vabad käed.

Seda, et meie tätoveerimismaailmal läheb hästi, näitab ka see, et märkasime päris palju isikuid, kes katsetavad ja astuvad esimesi samme oma enda teenuse pakkumisel. Tore on, et ka naised on hakanud tätoveerimise kui elukutse vastu endisest rohkem huvi tundma.

Eesti tätoveerijate tase on väga hea – nägime ka tänavu palju suurepäraseid, lausa vaimustavaid töid.

Hea näide suurepärasest kunstitööst, sedapuhku Pärnu mehe Timo Tulnola nõela alt tulnuna

 

Konkreetsemalt

Mõned detailid võiks veel möödunud aastast esile tõsta. Viljandlane Pavel Bojetksi Sorry Mom Tattoo´st ühines Tartu-Tattooga. Mulkide tätoveerimisvajadust jääb rahuldama Underground Voltage Tattoo.

Samael Tattoo asus tegutsema uues asukohas: aadress on Ööbiku 1A. Nagy kõrval juhib nüüd salongis külalistätoveerijana nõela Joona So Below Tattoost.

Raamatusse jõudis sel aastal end oma tööde läbi jäädvustada Dimon Taturin (Black Tattoo Art 2. Modern Expressions of the Tribal). Taturin oli külaline ka mitmes vene-keelses raadiosaates – nii et mehel oli tegus aasta.

Kevadel esitleti Central City Ink Magazine Vol 8 nime kandvas publikatsioonis Priit „Sorts“ Salusoo pilte. Teksti selles väljaandes pole. Salusoost teame aga seda, et sel aastal on ta ringi seigelnud Euroopas.

Mis oleks aasta ilma suure peota? Novembris tähistas 10-sünnipäeva Tartu vanim tätoveerimissalong Tartoo-Tattoo. Stabiilsus on märk kvaliteedist. Teistel on, mida järgi teha.

Väiksemaid liikumisi ja arenguid oli veelgi, kuid kes see kõike üles kirjutada jõuab.

Tolle suure linnu on teinud Tartoo-Tattoo mees Taavi Unt

 

Ise endast

Tatoveering.ee jaoks oli see esimene tegutsemisaasta. Kui algselt oli eesmärgiks luua foorum, kus huvilistel hea juttu puhuda, siis täna paistab, et publiku seisukohast on kõik muu olulisem kui foorum. Loodame, et järgmisel aastal leiab ka foorum elavamat kasutamist.

Mida me soovime teha? Arendada tätoverimiskultuuri, uurida kunsti ja tätoveerimise seoseid, tõsta inimeste teadlikkust. Tätoveerimise kõrval käsitleme ka muid keha kaunistamise võimalusi.

Kõige suurem saavutus olnud aastast on võib-olla see, et nüüd on olemas elementaarne artistide andmebaas. See ei sisalda kaugeltki kõiki tätoveerijaid – koha leiavad vaid need, kes suudavad pakkuda usaldusväärset ja kvaliteetset tätoveerimisteenust. Nurgatätoveerimist Tatoveering.ee ei toeta. Andmebaasi täiendame pidevalt, ka kõik muutused salongide koosseisus ja muus peaksid varem või hiljem selles kajastuma.

Siinkohal täname meie lugejaid – teeme saiti teile ja oleme rõõmsad, kui saame kasulikud olla. Nüüd aga kõige magusama osa juurde…

 

***

Auhinnasadu

Sel aastal jagame auhindu kolmes kategoorias: aasta parim tätoveering, aasta parim tätoveerija ja aasta parim salong. Kuna mõte tunnustamisest sündis suhteliselt hilja, viisime konkursi läbi hästi lihtsalt. Otsuse langetasid Tatoveering.ee meeskonna liikmed. Valiku tegemine oli rangelt subjektiivne (kas kunsti hindamisel saabki objektiivne olla?). Päris huupi me siiski ei rabanud. Üldistades olid kriteeriumid järgmised:

Tätoveerija ja tätoveeringu puhul hindasime eelkõige töö kunstilist väärtust, isikupära ja originaalsust. Tehniliselt osavad, kuid valdavalt kataloogitööde, klientide piltide ja kopeerimisega tegelevad artistid jäid kohe ukse taha. Mida mitmekesisemad olid läinud aastal tehtud tööd, seda rohkem punkte artist sai.

Salongi puhul hindasime esmalt sel aastal tehtud tööde taset ja kvaliteeti. Kuna tegemist on teenindusettevõtetega, mängis teatud määral rolli ka salongi üldine renomee, info kättesaadavus ja suhtlemisoskus.

 

Aasta tätoveering

Neli aastaaega. Modell: Kelli L***. Kunstnik Jarmo Nuutre (Le Moustache Tattoo Parlour)

Miks? Originaalne, harmooniline, õhuline ja helge – kunst suure algustähega. Võlub, et pilt – erinevalt paljudest suurtest selja-tattoodest, ei mõju modelli seljal võõrkehana (st ei küündi keha seisukohalt karjuvalt esile). Jääb mulje nagu oleks pilt selja loomulik osa. Õnestunud kombinatsioon ja põnev värvikasutus.  Detaile ei ole liiga palju, samas piisavalt, et tekiks vajadus vaadata mitu korda ja süveneda. Ühest küljest lihtne, kuid teisalt mitmetähenduslik. Igaüks leiab siit endale midagi.

Neli aastaaega

 

Aasta salong

Backbone Tattoo

Neli meest teevad pilte ühtlasel kõrgel tasemel. Nad on oma kunsti tutvustanud aktiivselt mitmetel üritustel Eesti erinevates paikades. Suhtlevad vabalt ja on suutnud luua salongile hea renomee. See on üsna vägev saavutus, arvestades, et tegemist on ühe suurima tätoveerimissalongiga Eestis. Pingetest märgid puuduvad ehk masinavärk näib töötavat vägagi ühtlasel käigul. Salong jätab õdusa ja avatud mulje, see on ka kunstigalerii. Salongis on korraldatud sel aastal mitmesuguseid põnevaid üritusi ja aktsioone, muuhulgas Priit Salusoo kunstinäitus „Art is dark/Dark is art“.

Kõik meeste sel aastal tehtud tööd pole kaugeltki 100 protsenti omalooming, kuid on kunstiliselt siiski väga huvitavad, tehniliselt eeskujulikud ja lahendatud just selles laadis, mis Tatoveering.ee meeskonnale meeldib. Tänavu on Backbone Tattoo nõelast ja tindist vormunud mitu meeldejäävat koomiksi- ja muinasjutuainelist tööd, samuti kõrgetasemelisi portreepilte. On tehtud ühtviisi hästi nii väikesi kui suuri pilte.

Niisugust kunsti viljeletakse Backbone Tattoos

 

Aasta tätoveerija

Jarmo Nuutre (Le Moustache Tattoo Parlour)

Selles kategoorias sündis otsus väga raskelt. Sõelale jäi 3-4 kandidaati ja kahtlemata väärib igaüks neist esiletõstmist. Nelja aastaaja tätoveering oli see, mis kallutas kaalukausi Jarmo suunas. Jarmo puhul hindame taotlust hoiduda massitööst ja teha võimalikult isiklikku ja puhast kunsti. Tulemuseks on ülimalt originaalsed ja eristuvad tätoveeringud. Sellel aastal on ta teinud nii väikeseid kui suuri, musti ja värvilisi ning muidugi katvaid tätoveeringuid – seega töötanud väga laial skaalal. Sellele lisanduvad žanrilised erisused – on nii abstraktsiooni, naiivsust, popkultuuri, rahvuslikkust, traditsionaalsust ja mida kõike veel. Jarmo tattood on julged ja elavad, nüanseeritud värvikasutuse ning põneva tekstuuriga. Tehtud tööd on sageli mitmekihilised, kutsuvad süvenema ja kõnetavad iga vaatajat erineval kombel. Tunnustame tehtu erilisuse ja mõjuvuse ning pakutud emotsioonide pillerkaari eest.

Kõige ehedam Jarmo Nuutre

 

Auhinnavõitjate töödega saad tutvuda siin:

Meeldis? Jaga ka teistega