foto autor Siiri Kumari

Kaili Aavik sai tätoveerimispisiku 12aastaselt

Tekst: Katharina Toomemets, avapilt: Siiri Kumari

 

Neile, kes on tätoveerimismaailmaga kursis, Kaili tutvustamist ilmselt ei vaja. Kui aga keegi veel ei tea, siis olgu öeldud, et tegemist on naisega, kes puutus selle maailmaga esmakordselt kokku 12aastaselt, kui sai kunstikoolis ülesande joonistada tattoo-kavand.

Paar aastat hiljem tegi neiu sel alal käe valgeks ja omab nüüd tätoveerimisstuudiot Mamas Pride Tattoo.

 

Kool on tähtis

Kui Kaili kunstikoolis ülesande sai, ei olnud tätoveerimine Eestis veel eriti populaarne. Pärast seda hakkas naine sahtlisse kavandeid joonistama. Hiljem õppis Kaili Tallinna kunstigümnaasiumis. Koolil on tema töös tähtis roll – läheb ju seal õpitut igapäevaselt vaja..

„Mõni aasta hiljem tegi mu klassivend Chopper endale tattoo ning hakkas omal käel tätoveerimist õppima, mistõttu minul omakorda avanes võimalus õppida tema kõrvalt,“ selgitab Kaili. Selleks ajaks oli noore daami käsi kunstilises mõttes juba kindel ning tätoveerimine tundus olevat sobiv ala tegutsemiseks. 16aastaselt hakkaski ta tätoveerima – tegi pilte väikese raha eest kodus omatehtud masinaga. Täisikka jõudes läks Kaili tööle salongi.

Alati särav Kaili Aavik

Salongi loomine

Tänaseks on Kaili nahakaunistamisega tegelenud 15 aastat. Ta on tikkinud inimeste nahale rohkem kui 1000 pildikest. „Mulle meeldib klientidega suhtlemine. Erinevate ülesannete lahendamine ja soovide rahuldamine on vahel keeruline, kuid mu töö ei lähe kunagi igavaks ega üksluiseks,“ kinnitab ta. Üheks meeldejäävaimaks kliendiks peab Kaili kurttumma tüdrukut. „Teised kurttummad sõbrannad kinkisid tätoveeringu talle sünnipäevaks,“ räägib meister

Oma isikliku salongi pani Kaili püsti 2009. aastal. Enne seda rentis ta ruumi Telliskivi tänaval ja tegi pilte harvem kui praegu – paar tundi päevas, sest oli lapsega kodune. Mamas Pride Tattoo leiab Luha tänavalt. Enne, kui sai hakata tööd tegema, tuli taotleda erinevaid lubasid. „Kui selle ruumi leidsin, mõtlesin, et kas nüüd või lükkub see jälle aastateks edasi,“ meenutab Kaili.

Kaili töö

Naine tätoveerijaks?

Naiste osakaal tätoveerijate seas on üsna väike. Kaili tunnistab, et on tulnud ette olukordi, mil arvatakse, et ta ei olegi päris tätoveerija. Kord leppis ta kliendiga kohtumise kokku meili teel ning kui too salongi astus, küsis imestades: „Sina teedki tätoveeringu?“. Üks meesterahvas, kes telefonitsi aega kinni soovis panna, ehmus naise hääle peale ära ja ütles, et tal on vale number. Pärast aga helistas tagasi, tunnistas numbri õigsust, ent arvas, et tätoveerijad peaksid ikka mehed olema. „Selliseid kliente on palju,“ tõdeb Kaili.

Veemailm

Meeldib realism

Erinevalt paljudest teistest tätoveerijatest kaunistas Kaili enda keha mõned aastad tagasi vaid üks pisike lepatriinu. Selle oli ta ise proovimise eesmärgil teinud. Hiljem on aga naise isiklike kehakaunistuste kogu täienenud. Esiti lükkas Kaili enda kaunistamist edasi, kuna ei leidnud kunstnikku, kelle juurde minna.

Kaili tehtud piltidest kõige ajamahukam – värviline ja tehniliselt väga keeruline käetätoveering – võttis aega 33 tundi. Tavaliselt kulub sellistele taiestele 15-20 tundi. Kailil enda arvates kindlat käekirja või stiili ei ole. „Kuna olen kunsti õppinud, oskan väga hästi joonistada realistlikke asju,“ ütleb ta.

Lilleväli käel

Mida ei tee

On aga selliseidki asju, mida Kaili teiste inimeste peale hea meelega ei joonista – näiteks midagi niisugust, mis hetkel väga moes on. Mõned aastad tagasi oli popp tätoveerida oma kehale hieroglüüfe, praegu on moes suled ning igasugused kirjad, palju on näha ka äraõitsenud võilille, mille seemned tuulde lendavad. Kirjade kohta ütleb Kaili, et pisikesed nikerdised lähevad mõne aja pärast naha all laiali ning neid enam üle teha ei saa – enamasti aitab vaid mustade ruutude peale joonistamine.

Kõige imelikumaks sooviks peab aga naine seda, kui keegi otsustab kehale tätoveerida iseenda nime. „Ma saan aru, kui inimene laseb teha lapse või kallima nime – viimase saab hiljem vajadusel katta -, aga miks tätoveerida iseenda nimi…,“ ei mõista ta.

Kaili ei soovita tätoveerimisega algust teha väga noorelt. „Kogemused on näidanud, et emotsioonide ajel tehtud tätoveeringud tuleb üsna tihti üle teha,“ ütleb ta. Samuti tuleks tema arvates läbi mõelda kuhu ja mida teha. 18aastase noore sõrmi Rihanna eeskujul Kaili ei tätoveeri. Sel puhul on mängus ka püsimise aspekt. Nimelt hakkavad sõrme siseküljele tehtud tätoveeringud kuluma. Sõrmel on ka kohti, kus värv üldse ei püsi.

Tüdruk

Järelmärkus: tsiklid ja Ameerika autod on Kailile kogu aeg meeldinud. Ta on tegelenud ka aerograafiaga. Avalehe pildil oleva bobber oli Kaili jagu. See on Honda Shadow, mille kujunduse ja värvitööd tegi ta ise.

 

Mõned Kaili tööd:

 

Meeldis? Jaga ka teistega