P'ea Feature: Traditional Samoan Tattoo

Samoa tätoveeringud

Selles artiklis pöördutakse ajalukku ja vaadeldakse Samoa algupärast tätoveerimiskultuuri. Äärmiselt põnev samoa tätoveerimiskunst inspireerib ka tänapäeva tätoveerimismeistreid ja –huvilisi.

 

Autor: Archibald Kald, avafoto: www.windsorstar.com (Sandra Mu/Getty Images)

 

 ***

 

Teada on, et tätoveeringud on kandnud ajaloos erinevaid tähendusi – olgu siis eesmärgiks hirmutamine, šokeerimine, identifitseerimine või lihtsalt keha kaunistamine. Samuti on tätoveeringutel olnud oluline kultuuripärandiline taust.

 

Pe´a ja malu

Nii nagu Uus-Meremaa tā moko praktika (viljeletud maooride poolt), on ka samoa tätoveeringud oma ajaloolise tausta poolest tuntud üle kogu maailma. Samoa tätoveerimiskultuur on enam kui 2000 aastat vana. Sõna ta tau tähendab samoa keeles sobilikku või kohast, aga ka tööriistaga löömist. Tätoveerimine on olnud moes nii meeste kui naiste puhul. Mõlemale soole iseloomulike tätoveeringute eristamiseks on kasutatud meeste puhul mõistet pe’a ja naiste puhul malu.

Meeste pe’a on unikaalne ja kordumatu mustriga tätoveering, milles siiski esinevad teatud kindlad motiivid. Nahapind kaunistatakse põlvedest vöökohani. Alustati joonistust ristluude juurest ja lõpetati naba ümbruse kaunistamise ehk pute’ga. Viimane on tätoveeringu nn lõpp-punkt. Kui joonistus pute´ni ei jõudnud, siis loeti teos poolikuks. Poolelioleva nahakaunistuse kandjale võis langeda põlastus.

Naiste malu kujunduses kasutati palju ornamentilisi kujundeid, kuid oluliseks korduvaks vormiks oli rombikujuline malu-nimeline motiiv põlveõndlas. Erinevalt meestest olid naistel kasutatavad kujundid pigem kaunistava tähendusega.

 

Alloleval pildil naiste malu tätoveering. Allikas: http://www.teara.govt.nz/en/photograph/1572/womans-tattoo

Samoa naiste tattoo

Sümboliseeris mehisust

Enamasti oli traditsioonilise Samoa tätoveerimise puhul tegemist väga valuliku protseduuriga ning seda oli raske taluda nii füüsiliselt kui ka mentaalselt. Tavaliselt läks valu üle alles päevi hiljem. Mõnel juhul oli keha kaunistatud ligi 65 % ulatuses ning selle pinna katmiseks võis kuluda mitmeid kuid.

Eelöeldu valguses pole ehk üllatav, et Samoas peegeldas just ta tau inimese julguse ja valutaluvuse piire, seega peeti seda mehisuse ja jõulisuse sümboliks. Esines ka kindel veendumus, et mees pidi kannatama tätoveeringu tegemise valu nii nagu naine kannatab sünnitusvalu. On teada, et hõimukaaslastele, kes polnud enda keha kaunistada lasknud, võis langeda hõimu pahameel.

 

Alloleval pildil pe’a tätoveering meestel. Allikas: www.cheapholidays.com/blog/wp-content/uploads/2012/04/tat8.jpg

Samoa meeste tattoo

Kombed säilinud

Üldjoontes katavad samoa tätoveeringud suhteliselt suure osa kehapinnast – mõnel juhul kaeti keha ta tau’ga täielikult poole keha ulatuses. Tätoveeringuid tehti ka näopiirkonda. On selgitatud välja, et kuni kristluse saabumiseni Samoale 1830. aastatel, oli meestel isegi kohustus olla tätoveeritud. Tänapäeval on samoa pe’a ja malu tätoveeringud taas populaarsust püüdmas nii saarel kui ka samoa tätoveerimiskultuuri austajate hulgas.

Kuna Samoas tavatseti tätoveerimist riituseks pidada, siis viidi tätoveerimisrituaalid läbi eraldiseisvates telkonnides, kus kujutis kanti nahale teravate luukammide abil. Pärast tätoveeringu valmimist onn põletati, tähistades ühe ajajärgu lõppu. Tätoveeringu tegija (tafuga) oskused pärandati tavaliselt isalt pojale. Töövahendid pole aegade jooksul kuigivõrd muutunud ning ka tätoveerimisega seotud traditsioonid on säilinud tänapäevani.

 

Samoan-Tattoo

 

Meeldis? Jaga ka teistega