Sissejuhatus

Tätoveeringud on ajast aega olnud osa erinevatest kultuuridest, kandes endas sügavat sümbolismi, rituaalset tähendust või lihtsalt esteetilist naudingut. Kui veel sajandeid tagasi märgistasid tätoveeringud hõimuliikmete staatust või saavutusi, siis tänapäeval on need muutunud peamiselt isikliku eneseväljenduse vormiks. Kehakaunistamise kunst ei piirdu aga ainult tätoveeringutega – see hõlmab endas ka näiteks augustamist, skarifitseerimist ja kehamaalinguid. Eesti keeles räägivad inimesed tätoveeringutest sageli kui sinistest unelmatest, mis nahale kantud, avavad meie sisima.

Sisu

Tätoveeringute ajalugu

Tätoveeringute ajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Esimesed tätoveeringud olid tõenäoliselt lihtsad sümbolid või mustrid, mida kasutati rituaalides, hõimuidentiteedi esiletoomiseks või isegi meditsiinilistel eesmärkidel. Vanad egiptlased, polüneeslased, maod ja samoalased – kõik nad kaunistasid oma keha sügava tähendusega tätoveeringutega. Tätoveeringute kunst jõudis Euroopasse tänu meresõitjatele, kes põrkasid kokku võõraste kultuuridega ja tõid selle osa kaasa tagasi kodumaale.

Tätoveeringud tänapäeva Eestis

Eestis on tätoveeringud viimastel kümnenditel muutunud üha populaarsemaks. Noored ning vanad, mehed ja naised – tätoveeringud ei vali enam ammu soost ega vanusest lähtuvalt. On ka ladusid, mis õpetavad, mismoodi tätoveeringuid teostada ja kuidas seda kehakunsti ohutult nautida. Inimesed otsivad üha enam ainulaadseid kujundusi, mis räägiksid nende elulugu või väljendaksid nende väärtusi ja uskumusi. Ühtlasi on kasvanud ka spetsialiseerunud salongide hulk, mis pakuvad professionaalseid teenuseid ja kunstipärast käsitööd.

Tätoveeringute tähendused

Tätoveeringutel on võime kanda endas nii isiklikke tähendusi kui üldtuntud sümbolite jõudu. Tihti valitakse tätoveering, mis sümboliseerib mõnd tähtsat elusündmust – armastust, kaotust, võitu või transformatsiooni. Samas on levinud ka teatud sümbolite ja kujundite kasutamine, nagu lõpmatusmärk, ankur või roos, igaühel oma spetsiifiline tähendus. On oluline arvestada, et tätoveeringute sümbolid erinevad kultuuriti ning enne mõne märgilise tätoveeringu tegemist on soovitatav süveneda selle päritolusse ja tähendusse.

Tätoveeringute hooldus

Tätoveering on alaliselt Sinu nahal ja seetõttu on väga tähtis selle korralik hooldamine. Alusta tervislikust toitumisest ja piisavast veetarbimisest juba enne tätoveeringu tegemist. Vahetult peale tätoveeringu saamist tuleb järgida tätoveerija poolt antud juhiseid – hoida kile või sidemega kaitstult, puhastada õrnalt ja määrida vastava kreemiga. Edaspidi tuleks vältida päikese käes viibimist ilma UV-kaitsega või ujuda avatud veekogudes, kuni tätoveering on täielikult paranenud.

Trendid ja tulevik

Kehakaunistuste trendid on pidevas muutumises. Minimalistlikud ja geomeetrilised disainid on võtnud koha suursuguste ja värvikirevate kujunduste kõrval. Teisalt, hüperrealistlikud portreed ja täiustab materjale jäljendavad tätoveeringud näitavad artistide tehnilisi oskusi. Tätoveeringute eemaldamise tehnoloogia areneb samuti, pakkudes rohkem võimalusi neile, kes soovivad oma “igavesi märke” uuendada või kaotada. Samas ei tohi unustada, et iga tätoveering on investeering – nii emotsionaalselt kui rahaliselt.

Kokkuvõte

Tätoveeringud nõuavad mõistlikku kaalutlemist, aga pakuvad erakordset võimalust eneseväljenduseks ja personaalseks kunstiks. Keha kaunistamine on individuaalne valik, mis peegeldab inimese iseloomu, väärtusi ja elukogemusi. Olgu selleks siis muistse päritolu sümbol, kaasaegne kunstiteos või lihtsalt ilu pärast valitud kujund – tätoveering kannab endas nii personaalset lugu kui ka võimalust teistele oma lugu jutustada. Tuleb vaid veenduda, et tätoveeringu soov, disain ja selle tegija valik